7. 10. 2012
AMH – nový pohled na stáří vaječníků
Ženám, které odkládají mateřství na pozdější dobu či které chtějí zjistit, jaká je jejich plodnost, nově nabízíme vyšetření AMH (Anti-Müllerian Hormone).
Rezerva vajíček ve vaječnících byla dosud posuzována ultrazvukovým vyšetřením, dále podle hodnoty FSH z 2 - 3. dne menstruačního cyklu. Tato vyšetření však nejsou zcela přesná. Průlomovým objevem je stanovení hormonu AMH v krvi, které určí kapacitu ovarií a prognosticky zhodnotí fertilitu v daném čase.
Anti-Müllerian Hormon je produkován granulózovými buňkami časně vyvíjejících se antrálních folikulů. Ty obsahují nezralá vajíčka, která čekají na hormonální impuls, aby v budoucnu dozrála. Jejich počet se s přibývajícím věkem přirozeně snižuje a tím se také snižuje AMH. Se stoupajícím věkem ženy klesá i kvalita vajíček. Na tom se podílí různé faktory – genetické předpoklady, infekce, prodělané operace, kouření, vliv životního prostředí, tělesná hmotnost.
Vyšetření AMH doporučujeme zejména ženám:
- s rodinnou zátěží předčasné menopauzy,
- které prodělaly operace na vaječnících,
- s těžkou endometriozou,
- po chemoterapii,
- které z nejrůznějších důvodů plánují odklad mateřství do pozdějšího období svého života.
Hodnocení ovariální rezervy je klíčové i při IVF terapii. AMH může být užitečným pomocníkem při volbě vhodné dávky stimulačních léků.
K odběru krve pro vyšetření AMH může přijít žena kdykoli bez závislosti na dni menstruačního cyklu či užívaných hormonálních lécích. Jedná se o vyšetření nehrazené ze všeobecného zdravotního pojištění. Po vyšetření následuje konzultace výsledků s lékařem.