14. 6. 2021
Syndrom polycystických vaječníků
Syndrom polycystických vaječníků (s mezinárodní zkratkou PCOS)
Syndrom je definován dle Rotterdamských kritérií z roku 2003 přítomností ultrazvukového nálezu s typickým obrazem vaječníků. Nepravidelné menstruační cykly s anovulací nebo prokázaný hyperandrogenní stav / nadbytek mužských pohlavních hormonů/.
Ne u všech žen se projeví tato jednoznačná kritéria. Vlivem nadbytku mužských hormonů dochází k hirsutismu /nadměrnému ochlupení/ a akné. Dále je přítomna typická metabolická porucha s inzulínovou rezistencí a s rychlým nárůstem hmotnosti. Naopak i spousta štíhlých žen trpí syndromem PCOS. Je známo, že většina žen je naprosto bez příznaků, nepotřebuje žádnou léčbu a otěhotní přirozeně.
Diagnóza je většinou stanovena až při pokusech o těhotenství. Ženy s PCOS často neovulují, mají zpožděnou menstruaci nebo menstruace úplně chybí. Ovulace není přítomná asi v polovině menstruačních cyklů. Pokud se neuvolní vajíčko, nemůže dojít k oplodnění.
Ke stanovení diagnózy jsou využívány krevní testy. Například hormonální profil se stanovením poměru FSH a LH, testosteron, prolaktin a dále AMH. Případně u rizikových žen hodnota glykémie.
K léčbě se využívají léky na podporu ovulace, laparoskopická operace a drilling vaječníků / narušení zevní vrstvy vaječníků/. U rizikových pacientek je nutná korekce zvýšené hladiny inzulínu a redukce hmotnosti. Často se u těchto rizikových žen později objeví cukrovka 2. typu nebo zvýšená hladina cholesterolu.
Některé ženy nereagují ani na léky na podporu ovulace. Zde se pokoušíme navodit ovulaci nízkými dávkami injekčních hormonů a pokud ani na tuto léčbu nereagují, je indikována léčba in vitro fertilizací.