13. 7. 2022

Ovulace - den D

Ovulace - den D

Ovulace je okamžik, kdy dojde k uvolnění zralého vajíčka / oocytu / z vaječníku / ovaria/. Při ovulaci stěna vaječníku v místě vyklenutí folikulu praská a vajíčko je folikulární tekutinou vyplaveno.Následně je zachyceno vejcovodem a pomocí pohybu řasinek ve stěně vejcovodu je posouváno do dutiny děložní. Pokud se během této cesty setká se spermií, může být oplodněno.


Vajíčko po ovulaci může být oplodněno v intervalu kratším než 24 hodin, spermie v ženském těle si mohou uchovat oplodňovací schopnost i po dobu 3-5 dnů. Součet těchto časů jsou plodné dny ženy.

Vaječníky jsou ženský pohlavní párový orgán, uložený po obou stranách pánve. Folikuly jsou drobné váčky, dobře viditelné na ultrazvuku. Mají kulovitý tvar, nacházejí se v kůře vaječníků a zabezpečují správný vývoj a zrání vajíček.

Ovariální cyklus je proces, kdy v kůře vaječníku dochází k růstu folikulů, ovulaci a produkci hormonů důležitých pro implantaci embrya a vývoj těhotenství. Pro představu o funkci menstruačního cyklu je třeba potvrdit, zda k ovulaci dochází. Termín ovulace si v domácím prostředí žena může ověřit pomocí ovulačních testů, měřením bazální teploty, sledováním cervikálního hlenu anebo vnímáním bolesti v oblasti podbřišku. Základním impulsem pro ovulaci je prudký vzestup hladiny luteinizačního hormonu / LH/ v polovině menstruačního cyklu. Ovulační testy tedy reagují na LH, který se objevuje v moči zhruba 24-48 hodin před ovulací.

V gynekologické ambulanci ovulaci ověřujeme nejčastěji ultrazvukovým vaginálním vyšetřením. Lékař se při vyšetření zaměřuje mimo jiné na poruchy ovulace. Vyšetřením hormonálního profilu v začátku menstruačního cyklu vyloučí syndrom předčasného ovariálního selhání, syndrom polycystických vaječníků, hyperprolaktinémii, hypotalamo-hypofyzární selhání, poruchu funkce štítné žlázy. Dále vyšetří z krve hladiny protilátek. Důležité je stanovení hodnoty antimulleriánského hormonu / AMH / z krve, jehož sérové hladiny dobře korespondují se zásobou vajíček ve vaječnících.

Ke klinickým projevům poruch ovulace patří nepravidelnosti menstruačního cyklu , nejčastěji „dlouhé cykly“, nepravidelné menstruační cykly, vymizení krvácení u žen ve fertilním věku, zvýšené ochlupení, obezita, akné.

Hlavními léčebnými úkoly je zajištění ovulace a podpora luteální fáze. Stimulace vaječníků se provádí léky / antiestrogeny, gonadotropiny /, které zvyšují hodnoty folikulostimulačního hormonu / FSH / v krvi. Ten ovlivňuje vývoj folikulů. Indukce ovulace je zajištěna aplikací choriogonadotropinu / Ovitrelle inj /. A na podporu luteální fáze používáme nejčastěji vaginální gestageny. U technik asistované reprodukce pak přibývá nutnost stimulace většího počtu folikulů/řízená hyperstimulace ovarií/.

U selhání funkce vaječníku je léčbou přijetí darovaného vajíčka.